Apie reformatų tapatybę pagal istorinį Pasaulinį reformuotų bažnyčių aljanso ir Ekumeninės reformatų tarybos susitikimą Grand Rapidse (JAV) ir ten priimtą jų susijungimo aktą

Šveicarijoje 16 a. Kalvino paskleistos Reformacijos idėjos išplito ne tik Europoje, laimingai pasiekė Lietuvą, bet, laikui bėgant, rado plačią dirvą visame pasaulyje. Dabar presbiterinių ir kongregacinių tradicijų reformatų bažnyčios įvairiausiais pavadinimais randamos  ir kituose pasaulio kontinentuose. Šiuo metu tuose kraštuose reformatų yra žymiai daugiau negu pačioje Europoje.

 

Štai kokie svarbiausi istoriniai įvykiai minimi Grand Rapids (JAV) susitikimui paruoštuose dokumentuose:

  1. Įvairių šalių reformatų ir presbiterinės bažnyčios 1875 metais susitiko Londone (Anglija) ir įkūrė viso pasaulio Reformatų bažnyčių aljansą (Alliance of Reformed Churches) bei priėmė Konstituciją. Po to Aljansas susitikdavo jį atstovaujančioje Generalinėje Taryboje, kur priimdavo organizacijos draugystę ir veiklą stiprinančius dokumentus Evangelijos vardu.
  2. Kongregacinių bažnyčių atstovai susitiko 1891 metais Londone  kaip Tarptautinė kongregacinė taryba (International Congregational Council). Tokie susitikimai vykdavo ir toliau. Formaliai ši organizacija buvo įteisinta tik 1949 Walesley (JAV) vykusiame susitikime. Buvo priimta Konstitucija, kiti dokumentai Evangelijos vardu.
  3. Reformatų bažnyčių atstovai susitiko 1946 metais Grand Rapids‘e (JAV) ir suformavo Ekumeninį reformatų sinodą (Reformed Ecumenical Synod), kuris savo 1988 metų Sinode tapo Ekumenine reformatų taryba (Reformed Ecumenical Council).
  4. 1970 metais Reformatų bažnyčių aljansas, besilaikantis presbiterinės tradicijos (tvarkos), ir Tarptautinė kongregacinė taryba susivienijo ir suformavo Pasaulinį reformatų bažnyčių aljansą (World Alliance of Reformed Churches – WARC) (presbiterinį ir kongregacinį).

1998 – 2006 metais vykusių susitikimų, abipusių diskusijų tyrinėjimų ir bendradarbiavimo pasekoje tiek Reformuotų bažnyčių pasaulinis aljansas, tiek ir Ekumeninė reformatų taryba suprato, kad daugelį metų besitęsianti vieninga bendrijos istorija kviečia abi organizacijas į kulminacinį tašką – abiejų organizacijų susivienijimą.

2007 metais garbingas Vykdomasis komitetas po konsultacijų su bažnyčiomis priėmė pasiūlymą suvienyti abi organizacijas. Toks ypatingai iškilmingas aktas įvyko 2010 birželio 18 dieną Grand Rapids‘e, dalyvaujant daugiau nei 1000 delegatų iš visų pasaulio reformatų bažnyčių. Nuo šio momento organizacija įgavo ir naują pavadinimą – Pasaulinė reformatų bažnyčių bendrija (World Communion of Reformed Churches WCRC).

Šį garbingą aktą ir naują Konstituciją pasirašė kiekvienos šalies vienas delegatas.  Nuo Lietuvos delegacijos pasirašyti šį aktą buvo suteikta garbė man. Aš tikrai tuo labai didžiuojuosi ir jaučiu didelę atsakomybę ginti Reformacijos idėjas visur ir visada.

2010 m. birželio 18 dieną prasidėjo pagrindinis renginys, į kurį atvyko apie 1000 delegatų, kurie atstovavo 80 milijonų tikintiesiems reformatams  iš 230 denominacijų. Apstulbino delegatų rasinė, kultūrinė, tradicijų įvairovė. Koks margas tas reformatų pasaulis! Pradedant europiečių nuosaikumu, afrikiečių temperamentu ir, žinoma, baigiant vietiniais indėnais. Pasirodo ir jie yra krikščionys ir dar reformatai! Jiems čia buvo parodyta didelė pagarba, jiems buvo suteikta garbė pradėti iškilmingą atidarymo ceremoniją, nes renginys vyko jų žemėje. Įžygiavo į didžiulę konferencijų salę, talpinančią gal 5000 žmonių, spalvinga eisena. Jie buvo pasipuošę tradiciniais indėnų kostiumais, giedojo (ar dainavo?) savo giesmes pritardami būgnais. Buvo pasipuošę spalvingomis plunksnomis. Stebėkis nesistebėjęs, tačiau tenka pripažinti,jog visus mus vienija vienas krikštas ir tikėjimas, kad Jėzus Kristus pasiaukojo už mus, atpirkdamas mūsų nuodėmes.

Renginį pradėjo Reformatų ekumeninės tarybos  ir Pasaulinio reformatų aljanso prezidentai dr. Peter Borgdorf ir kun. dr. Cliffton Kirkpatrick bei jų generaliniai sekretoriai dr. Richard Van Houten ir kun. dr. Setri Nyomi. Jie šiltai pasveikino visus atvykusius, pasidžiaugė, kad jų nuveiktas didžiulis darbas organizuojant šį grandiozinį renginį davė tokį gražų vaisių – susirinko tiek daug delegatų iš viso pasaulio tam, kad išgirstų didžiąją naujieną, kuriai jie ruošėsi ilgus metus – dvi aukščiau minėtos organizacijos susijungia į vieną, kuri nuo šiol vadinsis Pasaulinė reformatų bažnyčių unija (taip mes išvertėme drauge su kun. Rimu Mikalausku, angliškai World Communion of Reformed Churches). Prezidentai ir gen. sekretoriai pasakė prasmingas kalbas. Buvo labai malonu pamatyti dr. Richard Van Houten, nuo kurio gavome tiek daug laiškų ir naudingų patarimų rengiantis šiai kelionei.

Po pirmosios šventinės dienos prasidėjo labai įtemptas darbas. Vyko daugybė plenarinių sesijų, regioniniai susitikimai, darbas sekcijose. Buvo suformuotos devynios sekcijos: reformatų identiškumas, teologija ir Komunija; Krikščionių vienybė ir ekumeninis įsipareigojimas; teisingumas ekonomikoje ir žemė; garbinimas ir dvasinis atsinaujinimas; vadovavimo tobulinimas ir ugdymas; lyčių lygybė; jaunimo padrąsinimas (įgaliojimas); misijos; taika ir susitaikymas. Įvyko keturi susitikimai sekcijose per tris dienas. Pataikiau užsirašiusi dalyvauti pirmosios sekcijos darbe. Nuo pat pradžios širdyje buvo labai neramu, matant tokią įvairovę mūsų reformatų didžiulėje šeimoje. Bijojau, kad mes labai nutolsime nuo savo tradicijų, nuo Jono Kalvino mokymo. Šios sekcijos darbe dalyvavo daug delegatų iš Europos. Mes patys čia kūrėme nuostatas, kurios būtinos, kad mes išliktume reformatais. Pasidarė ramiau, kai buvo pabrėžta, jog mūsų tikėjimo pagrindas yra Šventasis Raštas bei Jono Kalvino mokymas.

Apie reformatų identitetą buvo kalbėta ir 2009 09 27–30 dienomis vykusį trijų reformatų bažnyčių (Lenkijos,Vokietijos ir Lietuvos) konsultaciniame susitikime Vokietijoje, Lipėje. Susitikimas vyko švenčiant Kalvino jubiliejinius metus. Šis šventimas padrąsino visas tris bažnyčias naujai pažvelgti iš šių dienų aktualijų į didžiojo reformatoriaus bendrąjį palikimą. Po intensyvių diskusijų buvo prieita prie išvados, kad Kalvino komentarai apie taiką, teisingumą ir kūrinijos integralumą galioja ir dabar, ir kad tai yra Dievo dovana. Buvo pasiūlyta laikytis jo teologinio mokymo ir šiuolaikinėje dievogarboje, nuolat išlaikant tai dėmesio centre.

 Pasaulinės Reformatų bažnyčios unijos Konstitucijos signatarė,
kuratorė  dr. Renata Bareikienė

Dvasininkai

 

Raimondas Stankevičius

+370 655 43678

Rimas Mikalauskas

+370 686 66383

Tomas Šernas

+370 655 43677

Sigita Veinzierl  

+370 681 66661

Frank van Dalen

+370 616 01303

Holger Lahayne

+370 686 60684

Dariusz Bryćko

+48 734 192095 

Dainius Jaudegis 

+370 686 43344

Artūras Laisis

+370 634 35242

Romas Pukys

+370 650 50302

         

Senjoratas

 

Raštinės adresas

Pylimo g. 20-13, LT-01118, Vilnius 

Gen. superintendentas

+370 655 43678 

Vicesuperintendentas

+370 686 66383 

Kanclerė

+370 699 04137 

Skaityti plačiau...

Rekvizitai

 

Lietuvos evangelikų reformatų Bažnyčia - Sinodas
Identifikavimo kodas: 192100594
Adresas: Reformatų g. 3a, LT-41175 Biržai
Kontaktinis el. paštas: info[eta]ref.lt 
Telefonas: +370 450 35100
Banko kodas: 40100, Luminor Bank AB
Sąskaita: LT174010041300081376