×

Klaida

[SIGPLUS_EXCEPTION_HTML] Image source is expected to be typed as plain text but <br />[gallery_item title="Jaunimo susidomėjimo sulaukė ne tik kun. Rimo Mikalausko įdomus pasakojimas, bet ir išsaugota sena religinė literatūra. Smalsiausieji sulaukė dar leidyklos dažais kvepiančių dovanėlių." src="images/Parapijos/Birzu_parapija/bendryste_surado_muzikuodami_2.JPG"]IMAGE_DESCRIPTION[/gallery_item]<br />[gallery_item title="Iš Kirdonių kilęs M.K.Čiurlionio menų mokyklos dėstytojas Antanas Ladyga savo mokiniams suskubo parodyti garsiąją Karvės olą, papasakoti apie paslaptingai atsiveriančias smegduobes." src="images/Parapijos/Birzu_parapija/bendryste_surado_muzikuodami_1.png"]IMAGE_DESCRIPTION[/gallery_item]<br /> appears to contain HTML tags. Please make sure the image source path or URL is either entered using the keyboard or pasted as plain text.

Bendrystę surado muzikuodami drauge

Spausdinti

Praėjusį savaitgalį Biržuose vyko IV Tarptautinė kūrybinė-edukacinė stovykla „Muzikuokime drauge“. Ją organizavo Lietuvos muzikų sąjunga ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokykla. Tradicija tampančiame renginyje šįmet dalyvavo net 37 instrumentiniai ansambliai bei 32 juos parengę mokytojai ir meistriškumo kursų vadovai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Didžiosios Britanijos.

Tobulėjimo galimybes įvertino ir mokiniai, ir mokytojai

Akademinę muziką ir ypač kamerinį muzikavimą siekiantys propaguoti jaunieji stovyklos dalyviai į Biržus suvažiavo iš Rygos, Limbaži (Latvija), Vilniaus, Kauno, Garliavos ir Panevėžio mokyklų. Atvyko ir gražus būrys pedagogų, pasiruošusių perduoti muzikavimo subtilybes. Paprastumu ir draugiškumu visus pakerėjo Londono (Didžioji Britanija) Guidhall Music School profesorius, smuikininkas, Europos kamerinės muzikos dėstytojų asociacijos prezidentas Evan Rothstein ir Latvijos fondo Muzicejam kopa ar draugiem steigėja ir vadovė, Rygos Jazepo Medinio 1-osios muzikos mokyklos mokytoja pianistė Gunta Melbarde, Estijos Heino Ellerio muzikos mokyklos direktorė Kadri Leivategija bei penketas muzikos pedagogų iš Lietuvos – Edukologijos universiteto docentas dr. Remigijus Vitkauskas, žinomas chorvedys, vargonininkas ir klavesinistas Vilimas Norkūnas, Muzikos ir teatro akademijos profesorius Petras Kunca bei M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė Ramutė Kalnėnaitė bei tos pačios mokyklos pučiamųjų instrumentų skyriaus vedėjas, tūbininkas, mūsų kraštietis Antanas Ladyga. Galimybe stažuotis pas puikius pedagogus džiaugėsi tiek biržiečiai muzikos mokyklos mokytojai, tiek su mokiniais iš kitų miestų atvykę jų kolegos. Visi kalbintieji ypač gyrė svečią iš Didžiosios Britanijos, smuikininką Evan Rothstein. Gėrėtasi jo sugebėjimu „pajusti talentus, pasiekti jų širdis per emocijas, tiksliai nurodyti, ko norima iš jaunojo muzikos atlikėjo“. Estė Kadri Leivategija savo pamokomis „užbūrė“ pianistus.

[gallery title="" width="300" height="300" columns="2"]
[gallery_item title="Jaunimo susidomėjimo sulaukė ne tik kun. Rimo Mikalausko įdomus pasakojimas, bet ir išsaugota sena religinė literatūra. Smalsiausieji sulaukė dar leidyklos dažais kvepiančių dovanėlių." src="/images/Parapijos/Birzu_parapija/bendryste_surado_muzikuodami_2.JPG"]IMAGE_DESCRIPTION[/gallery_item]
[gallery_item title="Iš Kirdonių kilęs M.K.Čiurlionio menų mokyklos dėstytojas Antanas Ladyga savo mokiniams suskubo parodyti garsiąją Karvės olą, papasakoti apie paslaptingai atsiveriančias smegduobes." src="/images/Parapijos/Birzu_parapija/bendryste_surado_muzikuodami_1.png"]IMAGE_DESCRIPTION[/gallery_item]
[/gallery]

Atidarymo koncerte – Radvilų muzikavimo tradicija

IV Tarptautinės kūrybinės edukacinės stovyklos atidarymo koncertas įvyko praėjusį penktadienį Biržų pilies menėje. Gausiai susirinkusiems klausytojams pasirodė vaikų ir jaunimo kameriniai ansambliai ir klavesinistas V. Norkūnas. Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorė Rima Zuozienė pastebėjo, jog jau keletą metų vaikai Biržuose supažindinami su senovinės muzikos atlikimo subtilybėmis. Pasak direktorės, Biržuose yra gilios barokinės muzikos šaknys. Manoma, kad Radvilų rūmuose skambėjo klavesino melodijos. Nuo tada, kai rajono savivaldybė padovanojo klavesiną, Radvilų kunigaikštystės tradicija sėkmingai tęsiama. Rima Zuozienė džiaugėsi, jog biržiečių vaikai - Lietuvoje vos ne vieninteliai, galintys pajusti šio puikaus instrumento skambesį.

Atidarymo koncerte klausytojus ypač sužavėjo garliaviškių gebėjimas lumzdeliais atlikti ir klasikinę, ir šiuolaikinę muziką. Plojimų negailėta ir biržiečiams – smuiko bei fortepijono duetui bei fortepijoniniam kvartetui.

Bažnyčioje griežė smuikai, skambėjo arfos ir gitaros melodijos

Praėjusio šeštadienio popietę biržiečiai rinkosi į evangelikų reformatų bažnyčią, kur savo muzikinius gebėjimus pademonstravo likę stovyklos „Muzikuokime drauge“ dalyviai. Prieš pasirodymą jauni žmonės daug kartų derino instrumentų skambėjimą tiek pačioje bažnyčioje, tiek jos šventoriuje. Kas rymojo prisiglaudęs prie medžio, kas atsiribojęs nuo viso pasaulio grojo ir atsisėdęs ant suolelio, kas tiesiog griežė prie į šventovės sieną atremtų kopėčių. Matydami taip rimtai nusiteikusius jaunus žmones, biržiečiai stebėjosi jų dvasine branda, atsakomybe, gebėjimu susikaupti.

Koncertą pučiamųjų instrumentų fanfaromis pradėjo M. K. Čiurlionio menų mokyklos varinių pučiamųjų ansamblis, vadovaujamas mūsų kraštiečio Antano Ladygos. Juos keitė smuikininkių duetas iš Vilniaus, styginių instrumentų kvartetai iš Vilniaus bei Rygos, susikaupti kvietė fortepijono ir vargonų muzika. Pirmą kartą per ketverius metus biržiečiams suskambo jų ovacijų nusipelnęs klasikinės gitaros bei smuiko duetas. Žiūrovus sužavėjo mažosios panevėžietės Kornelijos Sakalauskaitės (smuikas) ir gitaristo Danieliaus Kuojos muzikavimas. Neliko nepastebėta, jog groti gitara jaunimą Panevėžyje mokinančio Raimundo Januševičiaus šaknys – Biržų žemėje. Dar ne vienas biržietis mena muzikalius jo tėvus Aldoną ir Joną Januševičius. Rinkuškių, Kirkilų kaimo bei Astravo vyresnieji gyventojai pasakoja, kaip kaimo gegužinėse įvairiais instrumentais grodavo Raimundo tėvas. Panevėžio muzikos mokykloje mokytoju metodininku dirbantis ir pats muziką kuriantis Raimundas „Šiaurės rytams“ sakė retai atvykstantis į tėvų gimtąjį kraštą. Tačiau čia niekada nepaklystantis. Kolegų ir mokinių paklaustas, iš kur taip tiksliai žinantis, kur sukti automobilį, atsakęs trumpu „tiesiog jaučiu“. R. Januševičiui patiko muzikos mokyklos „koridoriukai ir klasytės“, kuriose, pasak Raimundo, moksleivius gaubia jaukumas ir ramybė lyg vienuolyno celėse maldai susikaupiančius vienuolius. Meistriškumo pamokas stovykloje vedusius pedagogus R. Januševičius vadino „fantastiška komanda“, kuri ne tik viską moka, gali, ne tik myli muziką, bet ir puikiai jaučia trapų vaiko sąlytį su ja.

Tikra dovana klausytojai vadino baigiamąjį koncertą - ansamblio iš Vilniaus „Regnum Muzikale“ pasirodymą. Visus tiesiog pakerėjo atlikėjos – keturios seserys Joana (arfa), Vita Marija (fleita), Elena (arfa), Kotryna Ugnė (smuikas) Daunytės. Savarankiškai pasirodymui pasiruošusios muzikantės sulaukė audringų plojimų, pagyrimo šūksnių. Klausytojai plojo atsistoję ir... buvo apdovanoti dar vienu kūrinėliu. Po koncerto atlikėjos „Šiaurės rytams“ džiaugėsi gražia, ramia diena, kupina šviesaus nusiteikimo. Pasak jų, pasirodydami sostinėje, atlikėjai kartais net neįsivaizduoja, jog ir mažuose šalies miesteliuose yra tokių puikių salių, kur galima koncertuoti. Įspūdžiais besidalinusios merginos teigė, jog visiškai nesvarbu, kur muzikuoti, svarbu, kad būtų gera publika.

Po koncerto stovyklos dalyviai dar ilgai bendravo prie vaišių stalo ev. reformatų parapijos namuose.

Pakako laiko ir gilesnėms pažintims, ir ateities planams kurti, ir asmeninėms bei dalykinėms diskusijoms. Seimo narys Aleksandras Zeltinis Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklai įteikė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto padėką už kamerinės muzikos puoselėjimą.

Kunigas Rimas Mikalauskas susirinkusiesiems dėkojo už bažnyčiai ir Biržams padovanotas gražias muzikines dovanas. Jaunimo susidomėjimo sulaukė ne tik įdomus dvasininko kalbėjimas, bet ir išsaugota sena religinė literatūra. Smalsiausieji sulaukė dar leidyklos dažais kvepiančių dovanėlių.

Paskutinę stovyklos dieną, sekmadienį, pedagogai buvo pakviesti į „Tylos“ viešbutyje vykusį seminarą – diskusiją „Mokyklos instrumentinis ansamblis ir informacinės komunikacinės technologijos: dialogas, iššūkiai, lyderystė“. Pasak Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktorės Rimos Zuozienės, susitikimas buvo labai produktyvus, mokytojai išėjo kupini naujų idėjų.

Tarptautinės stovyklos dalyviai per trejetą dienų suspėjo ne tik muzikuoti ir diskutuoti, bet ir pasidairyti po Biržus, aplankyti įdomesnes rajono vietas. Iš Kirdonių kilęs M. K. Čiurlionio menų mokyklos dėstytojas Antanas Ladyga savo mokiniams suskubo parodyti garsiąją Karvės olą, papasakoti apie paslaptingai atsiveriančias smegduobes. Jų yra ir Kirdonyse, ir prosenelių žemėje – Kirkiluose. A. Ladyga prisiminė tuos laikus, kai Biržuose pūtė tromboną. Geru žodžiu minėjo savo pirmuosius mokytojus – kirdoniškį muzikantą Albiną Grigaliūną ir biržiečius Vacį Ščiupoką bei Rimantą Ilgūną.

„Duok, Dieve, daugiau tokių renginių“, - sakė Antanas Ladyga. Pasak jo, vaikui yra labai svarbus kiekvienas išėjimas į sceną, žiūrovų palaikymas, galimybė muzikuoti pilies menėse, bažnyčioje. Dėstytojas tvirtino, jog visa, kas pakylėja jauno žmogaus dvasią, ilgai išlieka atmintyje, yra didelė paskata ir ugdymui, ir asmenybės brendimui.

Gražina Dagytė